
Az Európai Bizottság új állami támogatási szabályokat fogadott el a tiszta ipar támogatására
Az Európai Bizottság 2025. június 25-én elfogadta a tiszta ipari megállapodás (Clean Industrial Deal) célkitűzéseit szolgáló új állami támogatási szabályrendszert, a Clean Industrial Deal State Aid Frameworköt (CISAF). A CISAF az ideiglenes válság- és átállási keretet (TCTF) váltja fel, amely 2025. június 25-ével hatályát veszítette.
Ez azonban nem érinti a már jóváhagyott TCTF támogatási programokat – Magyarország esetében ez a hálózati energiatárolók telepítésére és a zöld átállásra irányuló programokat jelenti –, ezek továbbra is érvényben maradnak a bizottsági jóváhagyó határozatban foglalt határidőkig (2025. december 31.).
A CISAF alapján a tagállamoknak támogatási intézkedéseiket a Bizottsággal előzetesen engedélyeztetniük kell.
Az új keret öt fő támogatási kategóriát határoz meg a tiszta ipari célok elérésének előmozdítására:
-
Támogatás a tiszta energia elterjedéséhez és az energiaintenzív felhasználók költségeinek csökkentéséhez (4. szakasz): támogatás nyújtható többek között megújuló energia termeléséhez és tárolásához, alacsony kibocsátású tüzelőanyagokhoz, rugalmassági megoldásokhoz, kapacitásmechanizmusokhoz, valamint ideiglenes ártámogatásként az energiaigényes ipar számára.
-
Támogatás az ipari dekarbonizációhoz (5. szakasz): e szakasz alapján az ipari tevékenységek üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentésére vagy energiahatékonyságának javítására irányuló beruházásokhoz adható támogatás, kizárólag támogatási program formájában, a termelési kapacitás növelése nélkül. A támogatás mértékét adminisztratív úton (százalékos intenzitások), finanszírozási hiány számításával vagy versenyeztetéses ajánlattételi eljáráson is meg lehet állapítani.
-
Támogatás tiszta technológiák gyártási kapacitásának bővítéséhez (6. szakasz): e jogcím szerint a nettó zéró kibocsátási célt szolgáló iparról szóló rendelet (Net Zero Industry Act – NZIA) hatálya alá tartozó termékek (ideértve különböző nukleáris technológiákat is), az azokhoz tartozó kulcsfontosságú alkatrészek gyártása, valamint az előbbiekhez szükséges kritikus fontosságú nyersanyagok előállítása vagy visszanyerése támogatható. A támogatás maximális mértéke fejlett területeken (Budapest) az elszámolható költségek 15%-a, de legfeljebb 150 millió euró és kevésbé fejlett területeken (egész Magyarország, kivéve Budapest) az elszámolható költségek 35%-a, de legfeljebb 350 millió euró, jelenérteken. A támogatási intenzitás középvállalkozásoknak nyújtott támogatás esetében 10 százalékponttal, kisvállalkozásoknak nyújtott támogatás esetében pedig 20 százalékponttal növelhető. Emellett a tiszta technológiák beruházásainak gyorsított értékcsökkentése is támogatható.
-
Az Innovációs Alap egyedi projektjeit támogató programok (7. szakasz): e szakasz lehetővé teszi azon projektek támogatását, amelyek az Innovációs Alap keretében pozitív elbírálásban részesültek, rendelkeznek az (EU) 2024/795 rendelet (STEP) 4. cikke alapján szuverenitási pecséttel (Sovereignty Seal) és megfelelnek a CISAF vonatkozó szakaszaiban fogalt előírásoknak is.
-
A tisztaipar-megállapodás célkitűzéseihez kapcsolódó magánbefektetések kockázatainak csökkentését célzó támogatás (8. szakasz): e jogcím a megújuló energiára (4. szakasz), ipari dekarbonizációra (5. szakasz), tiszta technológiákra (6. szakasz), energetikai infrastruktúra tulajdonosaira (amennyiben monopólium) és körforgásos gazdaságra irányuló beruházások kockázatainak csökkentésére irányul. A támogatás formája lehet állami tőke, hitel vagy kezesség, adott esetben pénzügyi közvetítő bevonható.
Forrás: TVI

Telefon:
+36(20) 489 9979
Címünk:
1037 Budapest, Körtvélyes utca 15.
E-mail:
mapi@mapi.hu